Keresés
További részletek
Találatok

Megjelenítve 13-17 az összesből: 17

Találatok


A természet a Földön végbement folyamatos fejlődés eredményeként az emberi tevékenységektől függetlenül kialakult és azoktól függetlenül létező jelenségek, közegek, élő és élettelen tájalkotó elemek - alapvetően önszabályozó rendszert alkotó - összessége. Az ember önfenntartó tevékenysége során évezredek óta egyre fokozottabb mértékben használta fel a természet erőforrásait. A hasznosított erőforrásokat a természet sokáig minden gond nélkül reprodukálta, újra és újra előállította. Az utóbbi időszakban azonban a korábbi - mindig csak viszonylagos - egyensúly megbomlott. A minél nagyobb profitszerzésre törő termelés, az önfenntartástól függetlenedett, pazarló fogyasztás, továbbá az ugrásszerűen felgyorsult urbanizáció, a közlekedési és az egyéb infrastruktúrák fejlesztése során oly mértékben kerültek és kerülnek felhasználásra a természeti erőforrások, a Föld természeti alkotóelemei, hogy azok pusztulása illetve károsítása kritikus mértéket öltött. A károsodás egyes régiókban az ott élő lakosság, globálisan pedig már az emberiség létfeltételeit is veszélyezteti. Minimálisra csökkent az emberi tevékenységektől illetve hatásaiktól mentes „természeti terület", számos növény- és állatfaj véglegesen kipusztult, évmilliók alatt létrejött természeti együttesek visszafordíthatatlanul károsodtak. A tájépítészet-tájrendezés szakmai …
Tovább a műhöz
Ez a kiadvány a Környezetvédelmi Alap Célfeladat támogatásával készült. | Az állami feladatként irányított, szervezett és finanszírozott természetvédelem ma már csaknem másfél évszázados múltra tekinthet vissza. Bár a természetvédelmi törekvések alapvető céljai a kezdetektől napjainkig alig változtak, a védelem meghatározó alapelvei és gyakorlati módszerei időről időre jelentősen átalakultak, s folyamatosan bővült az intézményes természetvédelem feladatköre és eszközrendszere is. A fejlődés irányát jelzi, hogy e folyamat során az egyes különleges természeti értékekre irányuló védelemről mindinkább a természeti rendszerek megóvására került át a hangsúly, s növekszik a „hivatalos” intézményrendszer és a társadalom, a lakosság aktív együttműködésének szerepe. A ma korszerűnek tekintett természetvédelem a természeti és a részben átalakított természetközeli állapotú rendszerek összességének megóvására, a természeti értékeket, a természeti erőforrásokat, az élővilág sokféleségét és a tájak kedvező állapotát fenntartó folyamatok védelmére irányul, s a védelem megvalósításában széleskörűen támaszkodik a társadalom, a gazdaság minden résztvevőjének közreműködésére. A fejlődés irányához igazodóan a magyar környezet- és természetvédelemben (is) jelentős változásokat hozott a legutóbbi évtized. Szakmai szempontból …
Tovább a műhöz
A Könyvtári éjszaka már negyedik alkalommal kínált rendkívüli meghosszabbított nyitvatartást és különleges eseményeket. A délután öttől éjfélig tartó programok divatra és trendekre fókuszáló részét a Ridikül Szalon beszélgetése képviselte, ahol a trendkutatótól a divatszakemberig terjedt a tudásukat megosztók kínálata. Ezt követte egy érdekfeszítő előadás, amelynek a 3D nyomtatás volt a témája. Az innovációs stand-up nevű programunkon lehetőséget biztosítottunk fiatal tehetségeknek – hallgatóknak, oktatóknak, vállalkozóknak – hogy bemutassák innovatív, továbbgondolásra érdemes ötleteiket, gondolataikat 10 percben a Tudásközpont előadótermében Este nyolctól a költészet modern, urbánus formáját képviselő Sopianae Slam Poetry alkotói adtak ízelítőt műveikből, a mit egy játékos könyvtári kvíz követett, tíztől pedig Kaptárzúgás címmel a PTE Művészeti Karának médiaművészei töltötték meg hanggal és látványelemekkel az épület méhkas formájú belső terét. Kiegészítőként piactér, könyvtártúra és a kölcsönzési határidőn túl retorzió nélkül visszavihető könyvek amnesztiája is színesítette a programot.
Tovább a műhöz
ELŐSZÓ A MAGYAR KIADÁSHOZ A Visszafordítható (Drawdown) meghatározó élmény volt számomra, mert a félelem, a kilátástalanság és a tehetetlenség érzése helyett adott jól strukturált és inspiráló választ egy ördögi problémára. Azzal, hogy a Dumaszínház támogatta a könyv megjelenését, mi is inkább a megoldás, semmint a probléma részeivé szerettünk volna válni. A klímakatasztrófa kapcsán sokat gondolkodtam azon, mit is tehetünk mi, humoristák. Hogyan járulhatunk hozzá ahhoz, hogy még néhány évtized múlva is legyen kedvük nevetni az embereknek, legyenek erőforrásaik, amelyek egyáltalán erre fordíthatók, és legyen még olyan hely, ahol stand-up comedy klubok működnek. George Marshall Don't Evén Think About It (Még csak nem is gondolkodunk rajta) című könyve fogalmazta meg talán legjobban, hogyan és miről is kellene beszélnünk ezzel kapcsolatban. A célunk - Marshall meglátásaival összhangban - az, hogy az emberekkel megértessük, a klímakatasztrófa létezik, és ez nem az emberiség távoli jövője, hanem a jövő keddünk, amiben már nyakig benne vagyunk. Amikor egyre ellentmondásosabb információk zúdulnak ránk, a tényeket tényékként kell kezelnünk, és óvakodnunk kell attól, hogy azokat a válaszokat tegyük magunkévá, amelyekkel biztonságosabb, könnyebb érzelmileg azonosulnunk. Nem ellenséget kell keresnünk és megosztani a társadalmat egy újabb törésvonal mentén, hanem a …
Tovább a műhöz
A little bit more than ten years ago a book on water conflicts was published. We authors thought, we felt that the upcoming decade brings more serious ecological problems and various global challenges than ever before. And unfortunately we were not mistaken. This book was finalised during a rather difficult period. The sudden onset of the COVID-19 crisis has not only made the work of authors and editors more challenging but also transformed our living and working environment, changed the way of casual and academic interactions, and generally, altered the way we think about certainty and reality. The pandemic highlighted the fragility of our academic, social and global system and brought back the uncertainty of previous centuries. The crisis is a forecast and a sign of warning at the same time: our current course of growth and the relative prosperity can only be sustained if we change our habits and finally began to confront the challenges of the 21st century. The coronavirus emergency also demonstrated what climate change could cause in the medium and long run. Although in this case, the development of an actual crisis situation is more extended, the potential consequences are more significant and even more harmful. Emerging water challenges perfectly demonstrate these possible climate change-related outcomes. Water scarcity is already the source of many intrastate and interstate conflicts, the cause of food shortages and a driving force of migration flows. Existing and …
Tovább a műhöz
Találatok

Megjelenítve 13-17 az összesből: 17