Keresés
További részletek
Találatok

Megjelenítve 1-12 az összesből: 13

Találatok


Ma reggel felkapaszkodtam az egyik kedvenc hegytetőmre vezető meredek ösvényen. Áll odafönt egy vén tiszafa, amelynek alacsony, terebélyes ágai alatt gyakran megpihenek. Késő ősz van, már közel a tél, a fák legszebb pompájukban tündökölnek, és a levegő az oszlás kesernyés illatától terhes. Ahogy fellebbent az égi fátyol, és átengedte az első sugarakat, odalent a mezőn két őztehén indult a közeli erdő menedéke felé. Szokatlanul hosszú idő telt el, amióta utoljára a fa alá telepedtem. Jó pár dolog alaposan megváltozott - emlékeim szerint az ösvényt még soha nem lepte be ennyire a zöld. Mégis, a vén fa tövéből szemlélve az időt, mintha nem is mentem volna el soha. Ahogy ott ültem, hosszú hónapok múltán visszatérve a természetbe, és hátamat az öles, göcsörtös törzsnek vetettem, úgy éreztem, végre megint igazán élek. A könyv írása alkalmat adott arra, hogy a hosszúra nyúlt távoliét után újra efféle helyeket keressek fel, és hasonló élményekkel gazdagodjak. Most, ha lehet, még inkább becsülni tudom a friss eső hozta felüdülést, a tábortűz szívmelengető lobogását, és a tövisszúrást a bőrömön, amely időnként arra int, hagyjak fel a rohanással, és baktassak nyugodtabb tempóban. Túlságosan gyakran képzeljük magunkat a természettől idegennek, elfeledve, hogy szerves részei vagyunk. E könyv feltett szándéka, hogy segítsen felfedezni - illetve feleleveníteni - …
Tovább a műhöz
"Az atlétika a sportok királynője" állítjuk ezt joggal ma is, hiszen olyan sportágról van szó, amely az ember természetes mozgásformáiból - járás, futás, ugrás, dobás - fejlődött ki és ezzel megalapozza a többi sportág kondicionális és koordinációs képessegeit. Hatalmas előnye még - korrektsége mivel egzaktan mérhetők eredményei. Egyéni sportág ugyan, de pl. a váltófutás az egyik legjobb közösségfejlesztő versenyszám. A sportág nem véletlenül alkotja minden ókori és újkori olimpia gerincét, és az sem véletlen, hogy a világon a NASZ-nak (Nemzetközi Atlétikai Szövetség) van a legtöbb tagja. Népszerűsége nemcsak azért a legnagyobb a világon, mert legtermészetesebb mozgásaival minden sportág alapját képezi, hanem télen-nyáron, szabadban is űzhető és szigorú versenyszabályaival, a modern technika igénybevételével az elért teljesítmény objektív méréseivel a világon bárhol elért eredmény összehasonlítható. | A futás egyik legtermészetesebb helyváltoztató mozgás. Az emberi test mozgatórendszerének szinte minden részét foglalkoztatja, ezen felül még fokozza a szív és keringési-, légző, valamint a hormonális rendszer működését, és az anyagcsere folyamatokat is serkenti. Hatékonyan fejleszti a szervezet élettani működését, ezen belül az akaraterői, a küzdeni tudást és a szellemi teherbírást. | Ciklikus mozgásról van szó: egy ciklusban két támasz és két …
Tovább a műhöz
Az olvasás a mentális egészségünkre is jótékonyan hat, hiszen aki olvas, az soha nincs egyedül, emellett egy jó könyv segít ellazulni. Hat perc olvasás már több mint kétharmadával képes csökkenteni a stressz-szintet, vagyis hatásosabb a zenehallgatásnál vagy a sétálásnál is. Ezeket a gondolatokat tartjuk szem előtt a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban megrendezésre kerülő 3. Könyvtári éjszakán, melynek címe „Az olvasás fél egészség.” Ezen a napon éjfélig tartunk nyitva. A vizsgákra készülő hallgatóknak lehetőségük van arra, hogy a 2. szint inspiráló csendjében tanuljanak, az olvasók éjfélig vehetik igénybe a könyvtári szolgáltatásokat. A Tudásközpont egyéb tereiben vendégül látjuk a gyerekeket, a város lakosságát, a szórakozva tanulni vágyó diákokat, akik szívesen részt vesznek színes, az egészséghez kapcsolódó programjainkon. --- Tartalom: A program megnyitója -- Shaolin kung fu és thai chi bemutató, Oroszlántánc (Világi Gergely vezetésével) -- Néha csak a könyv segít (biblioterápiás gondolatok) / Gilbert Edit -- A helyes testtartás, tanulást segítő gyakorlatok (Dr. Járomi Melinda) -- Shaolin nyomó-gyúró, energetizáló jóga-masszázs (Szamos Judit és Róbert) -- Ép testben épp hogy élek / Gesztesy András -- Ökopiaci életképek -- A Hagyományos Kínai Orvoslás helye a XXI. században / Csütörtöki Krisztina -- Karrier és …
Tovább a műhöz
E, sportbeli felkészüléssel és testi-lelki egészség érdekében végzett edzéssel foglalkozó könyv címe: „Edzéstudomány”, nem új tudományágat akar jelezni. Azt jelenti csupán, hogy a korszerű gyakorlati tapasztalatok mellett e tárgykörben is egyre nagyobb teret hódítanak a tudományos kutatási eredmények. F.z 1980-tól a nemzetközi szakirodalomban is mind nagyobb hangsúlyt kapott (Wasmund-Bodenstedt, 1982; Carl, 1983, 1989; Peters és mtsai., 1990; Haag, 1991; Martin és mtsai., 1991; Martin-Weigelt, 1992; Krug-Martin, 1992; SCHIFFER, 1993; Woodman, 1993 és SCHNABEL és mtsai., 1994). Úgy gondoljuk, hogy e nemzetközi tendenciákhoz célszerű Magyarországnak is csatlakoznia. A tudományos kutatási eredmények természetesen nem csak napjainkban, hanem már a korábbi évtizedekben, Prof. Dr. Nádori László - szinte valamennyiünk tanára - edzéselméleti és módszertani könyveiben, jegyzeteiben is mind nagyobb arányban kaptak helyet. Ezt a tendenciát csak kiemeltük a könyv címével is. E könyv szerkezete több területen is eltér a korábbi edzésmódszertani szakkönyvekétől. Először azért, mert most két, célját tekintve egymástól elkülönülő nagy: - I. A versenysportbeli felkészülés, és - II. A rekreációs edzés fejezetre oszlik. Korábban ehhez hasonló szerkezetet csak külföldön megjelent munkákban (Weineck, 1988 és Martin és mtsai., 1991) találunk. Másodszor azért, mert a versenysporttal …
Tovább a műhöz
E sportbeli felkészüléssel és testi-lelki egészség érdekében végzett edzéssel foglalkozó könyv címe: „Edzéstudomány”, nem új tudományágat akar jelezni. Azt jelenti csupán, hogy a korszerű gyakorlati tapasztalatok mellett e tárgykörben is egyre nagyobb teret hódítanak a tudományos kutatási eredmények. Ez 1980-tól a nemzetközi szakirodalomban is mind nagyobb hangsúlyt kapott (Wasmund-Bodenstedt, 1982; Carl., 1983, 1989; Peters és mtsai., 1990; Haag, 1991; Martin és mtsai., 1991; Martin-WEIGELT, 1992; Krug-Martin, 1992; SCHIFFER, 1993; Woodman, 1993 és SCHNABEL és mtsai., 1994). Úgy gondoljuk, hogy e nemzetközi tendenciákhoz célszerű Magyarországnak is csatlakoznia. A tudományos kutatási eredmények természetesen nem csak napjainkban, hanem már a korábbi évtizedekben, Prof. Dr. Nádori László - szinte valamennyiünk tanára - edzéselméleti és módszertani könyveiben, jegyzeteiben is mind nagyobb arányban kaptak helyet. Ezt a tendenciát csak kiemeltük a könyv címével is. E könyv szerkezete több területen is eltér a korábbi edzésmódszertani szakkönyvekétől. Először azért, mert most két, célját tekintve egymástól elkülönülő nagy: I. A versenysportbeli felkészülés, és - II. A rekreációs edzés fejezetre oszlik. Korábban ehhez hasonló szerkezetet csak külföldön megjelent munkákban (Weineck, 1988 és Martin és mtsai., 1991) találunk. Másodszor azért, mert a versenysporttal foglalkozó …
Tovább a műhöz
E sportbeli felkészüléssel és testi-lelki egészség érdekében végzett edzéssel foglalkozó könyv címe: „Edzéstudomány”, nem új tudományágat akar jelezni. Azt jelenti csupán, hogy a korszerű gyakorlati tapasztalatok mellett e tárgykörben is egyre nagyobb teret hódítanak a tudományos kutatási eredmények. Ez 1980-tól a nemzetközi szakirodalomban is mind nagyobb hangsúlyt kapott (Wasmund-Bodknstedt, 1982; Cári,, 1983, 1989; Peters és mtsai., 1990; Haag, 1991; Martin és mtsai., 1991; Martin-WEIGELT, 1992; KRUG-MARTIN, 1992; SCHIFFER, 1993; WOODMAN, 1993 és SCHNABEL és mtsai., 1994). Úgy gondoljuk, hogy e nemzetközi tendenciákhoz célszerű Magyarországnak is csatlakoznia. A tudományos kutatási eredmények természetesen nem csak napjainkban, hanem már a korábbi évtizedekben, Prof. Dr. Nádori László - szinte valamennyiünk tanára - edzéselméleti és módszertani könyveiben, jegyzeteiben is mind nagyobb arányban kaptak helyet. Ezt a tendenciát csak kiemeltük a könyv címével is. E könyv szerkezete több területen is eltér a korábbi edzésmódszertani szakkönyvekétől. Először azért, mert most két, célját tekintve egymástól elkülönülő nagy: — I.A versenysportbeli felkészülés, és --- II. A rekreációs edzés fejezetre oszlik. Korábban ehhez hasonló szerkezetet csak külföldön megjelent munkákban (Weineck, 1988 és Martin és mtsai., 1991) találunk. Másodszor azért, mert a versenysporttal …
Tovább a műhöz
Gyermekprogramok, filmek, vetélkedők, a japánok életét bemutató fotókiállítás, papírsárkányok, origami, fukoshiki, írásoktatás, ételkóstolás, diavetítés, Hatha jógabemutató, hennafestés, élménybeszámolók és előadások várták a Kelet szerelmeseit a Tudásközpontban 2013. április 24-én délután 17.00 órától éjfélig.
Tovább a műhöz
A Műszaki Könyvkiadó 1977-ben jelentette meg „Vitorlázó repülőgépek" című könyvemet, amelyben a vitorlázó repülőgépet mint mérnöki alkotást kívántam bemutatni, és azt, hogy miként teszi lehetővé a három fő tényező: a légköri energiák természetének ismerete, a repülőgép ezek kihasználására célszerű kialakítása, valamint a repülőgép vezetőjének szakismeretei és készsége a légkörben rejlő energiák hasznosítását. Már a „Vitorlázó repülőgépek" írása közben felötlött a magyar vitorlázó repülőgépek ismertetésének gondolata, azonban a könyv célja és terjedelme akkor ezt nem tette lehetővé. A gondolat csaknem tízéves szunnyadása és a rendelkezésemre álló adatok kiegészítésére fordított munkával töltött idő után most ismét a Műszaki Könyvkiadó vállalkozott az előző könyvem folytatásának is tekinthető „Magyar vitorlázó repülőgépek" kiadására. E könyvvel célom annak megörökítése, hogy a magyar tervezők és vitorlázógép-építők hogyan vették ki részüket a vitorlázórepülés meghonosításából és továbbfejlesztéséből Magyarországon. Mint előző könyvemben, most is igyekeztem az egymásrahatásokat és összefüggéseket feltárni és egy-egy repülőgéptípus szakmai ismertetésén kívül létrejöttének történetével és körülményeivel is megismertetni az olvasót. A „Magyar vitorlázó repülőgépek" három részre oszlik. Az …
Tovább a műhöz
Komolyan mondom, kezdek aggódni. Ez itt már a negyedik könyv, amely az én aranycsengésű, ám egyébként végtelenül szerény nevem alatt jelenik meg. Rossz rágondolni, mi lesz, ha ez elhatalmasodik rajtam. Ott volt Bernhard Shaw. Vagy gondoljunk csak Jókai Mórra. Ők is nekiülték, írták egyik könyvet a másik után és mire jutottak? 1957 - Melbourne - Miami - Margitsziget. 1966 - Kinn vagyok a vízből. 1981 - Itt állok megfürödve. 1982 - Medencék, gólok, pofonok. Uramatyám, lehet, hogy ez már a halhatatlanság? És az egész együtt: egy csodálatos tehetség elindulása, kibontakozása, szárnyalása, emelkedése ... emelkedése ... emelkedése ... És ez már harminchét éve így megy. Meddig lehet ezt csinálni? Csoda, hogy még nem szédülök. Na most azért vigyázzunk. Amikor egy játékos öregedni 'kezd, törvényszerűen fene ravasszá válik. Áll a pálya közepén, szidja a fiatalokat és legfeljebb a ziccereket játssza meg. Lehet, hogy a tollforgatókkal is ez a helyzet? Ugyanis töredelmesen be kell vallanom, hogy ez a vaskos kötet sincs minden furfang nélkül. Az történt, hogy egy kalap alá vettem előző monumentális alkotásaimat, kiegészítettem az azóta lezajlott -szintúgy velőtrázó - eseményekkel és most egyszerre nyomom a szépre és nemesre epedő világ kezébe. Itt van, ti akartátok.Sokat gondolkoztam, milyen címet adjak ennek a részint megrázó, részint felemelő opusznak. „Kárpáti-rapszódia”? …
Tovább a műhöz
A szerző értékes gondolatainak többsége beivódott már a szakmai köztudatba, de nem eléggé. Ezért hézagpótló Sári néninek és értő munkatársának, Sákovicsné Dömölky Lídiának műve. Ha ismert dolgokat az eddigiektől eltérő más összefüggésbe hozunk, újat alkothatunk, néha eredetit. A szerzőknek a könyv hasznosítását érintő célkitűzése is figyelemre méltó, mert közvetlenül szólítja meg a nevelőket. Beczik Sárának több művét ismerem, volt szerencsém megismerni. Az előttem fekvő új, friss oldaláról mutatja be a szakíró párost, nevezetesen a vizuális élménynek és a verbális anyagnak szakszerű összekapcsolása. Igaz ez akkor is, ha Comenius több évszázados Orbis pictusa a pedagógia rendelkezésére áll. Jó hagyományokon haladni dicséretes dolog. (...) Az iskolai testnevelés és sport fejlesztési programja a testnevelés tartalmi (tantervi) korszerűsítése, megújítása, során a közoktatásban az egészséges életmód, a rendszeres testedzés szokásrendszerének megalapozását; a testi, lelki harmónia kialakítását; az alapvető fizikai képességek és mozgáskészségek — követelményszinteket is tartalmazó — fejlesztését; a versenyszellem kibontakozását; a testedzés, a sportolás, a versengés megkedvelte-tését helyezi előtérbe. E célkitűzéseket csak úgy valósíthatjuk meg, ha mindehhez maximálisan teret engedünk a pedagógusoknak alkotókészségük teljes …
Tovább a műhöz
Észrevehetően fokozódik a lakosság érdeklődése az egészséges életmód, s ezen belül a rendszeres testedzés iránt. Az írott és az elektronikus sajtó, valamint számos kiadvány és könyv igen változatos szakmai színvonalon kíván tanácsot adni az érdeklődőknek. A megfelelő szakmai tájékozottság első feltétele a fogalmi tisztaság. A szakemberek is gyakran igen eltérő jelentéssel használnak különböző kifejezéseket. Ebben szerepet játszik az is, hogy indokolatlanul nagy számban veszünk át idegen, főként angol szavakat, amelyek használata magában hordozza az egyéni, vagy egyénieskedő magyar értelmezést. Ez a könyv a leggyakrabban használt fogalmak meghatározásával szeretne hozzájárulni ahhoz, hogy egy nyelven beszéljenek mindazok, akik megszólalnak a mozgástan tárgykörében. (...) Az elektromos töltéssel rendelkező biológiai membrán ingerelhetetlen állapota, amikor az alkalmazott inger nem vált ki sem helyi választ, sem tovaterjedő akciós potenciált. Az idegsejtek abszolút refrakter ideje 0,1 msec körül van, a harántcsíkolt izomsejteké 1-3 msec, a szívizomsejteké pedig 250-300 msec. Ez utóbbinak az a következménye, hogy a szívizom nem tetanizálható, vagyis nem váltható ki folyamatos összehúzódás, mechanikai szummáció. Ingerületátvivő anyag a motoros véglemezekben, a vegetatív ganglionokban, a paraszimpatikus posztganglionáris idegrostok végződéseiben, valamint a kolinerg …
Tovább a műhöz
Gyönyörű hegyek, karácsony előtti időszak. Igazi buliidő! Carvingosok, deszkások, freeriderek - gyerünk, indul a téli síszezon! Igazi szabadtéri happening kezdődik a behavazott, álombéli téli tájakon, kemény rockzene kíséretében. Mindezzel párosul még a hóborította hegyi világ csendje. Az Alpok vidámparkja megnyitotta kapuit... A 2000-es esztendőben kezdődött a sísport átalakulása, amely a régi idők elismert síelőit is gondolkodásra késztette. Manapság biciklizés helyett azt mondjuk, hogy „mountainbike-olunk", szűz havon történő síelés helyett freeriderelünk. Haladni kell a korral. Meghalt a síelés! Éljen a carving! Ilyen és ehhez hasonló gondolatok futottak át az agyamon, amikor elkezdtem írni ezt a könyvemet. Mi az a síelésben, ami évtizedek óta nem nagyon veszít aktualitásából? Mi érdekelheti a mai síelőket? Mit tud adni például a carving-technika az új síelőknek és mit a régieknek? Újabb és újabb kérdések merültek fel bennem. A síelés élménysport. A csodálatos alpesi táj vizuális élménye mellett a siklás, a száguldás, az egyensúlyozás játéka is örömmel tölti el az embert Akár a hópehely, mely létrejöttétől kezdve folyamatos átalakuláson megy keresztül, könyvem tartalma is állandóan változott. Ez lett az eredmény. Síelni tanulni - elnézést, carving-technikát tanulni - ma könnyebb, mint régebben. Egy jó tanács már az elején: autodidakta módon nem …
Tovább a műhöz
Találatok

Megjelenítve 1-12 az összesből: 13