Keresés
További részletek
Összes találat megjelenítve : 1

Találatok


A felsőbb leányiskola már betegen született. Alkotóit, az ideális gondolkozású Trefort Ágostont és Molnár Aladárt, utópia vezette. A felsőbb osztályok leányait akarták a külföldi és külföldiül neveléstől elcsábítani. De a terv csődöt mondott, mert épen azon osztályok sohasem járatták leányaikat ez iskolába. Más osztály hozta ide leányait, akik a kor gondolkodásához híven, csak a felületes általános műveltséget akarták 'megszereztetni. Céljuk inkább az volt, hogy leányaiktól és a velők járó gondtól minél tovább megszabaduljanak. A divat hatása alatt és reprezentálásból egyideig sok szerényebb jövedelmű szülő is idehozta leányait. Ez utóbbiak lassanként elszaporodtak és elárasztották a felsőbb leányiskolát. De az idő múlt. Nemcsak az általános műveltségi követelések emelkedtek aránytalanul, hanem a gazdasági viszonyok is teljesen eltolódtak. Nemcsak a leányok férjhezmenési viszonyai nehezedtek meg súlyosan az anyagiak hiánya miatt, de a férjhezmentek is a legnagyobb küzdelmek közé kerültek, amelyekkel szemben, rossz előképzettségük folytán, teljesen tehetetlenül állottak. így a kényszerűségtől űzve a gyakorlati pályák felé fordultak. Áhítoztak magasabb szellemi és akarati műveltség után, mely a családban, a társadalomban, a megélhetés terén képesíti őket a kor követeléseinek és női hivatásuknak fokozottabb teljesítésére. Egy ideig a felsőbb …
Tovább a műhöz
Összes találat megjelenítve : 1