Keresés
Összes találat megjelenítve : 2
Összes találat megjelenítve : 2
Találatok
A kolozsvári áll. felsőbb leányiskola szomorú eseménnyel kezdte meg iskolai évét. Szeptember utolsó napjain búcsút vett tőle igazgatója, nagy szellemű megteremtője: De Gerando Antonina. Nyugalomba ment e kiváló nő ... Elhagyta örökre élete nagy müvét: az iskolát. Eltávozott a helyről, melynek harminckét éven át lelke, éltető szelleme volt s szerető gondviselője mindazoknak, kiket jó sorsa odavezetett. Az erdélyi intelligens családok leányainak temploma volt ez iskola, melynek oltárán apostoli buzgalommal, önfeledt odaadással áldozta fel De Gerando nagy lelkének gazdag tartalmát. A legnemesebb emberszeretet-nek, a eoha meg nem szűnő jóságnak és lángoló hazaszeretetnek otthona volt e hely.
De Gerando Antonina 1845-ben, Párisban született. Atyja De Gerando Ágoston, előkelő származású, kiváló francia író volt, aki magyarrá lett s szabadságharcunkban is résztvett. Francia és német nyelven alapos és nagy rokonszenvvel megírt több munkában ismertette hazánkat. A m. Tud. Akadémia tagjává választotta. Anyja Teleki Emma grófnő, jeles írónő, volt, a halhatatlan emlékű Teleki Blanka nővére s maga is számüzöttje a 48-as időknek. Antoninát, korán elveszítvén atyját, teljesen művészlelkű anyja nevelte, aki két gyermekének és a haza szeretetének áldozta életét. Antonina többször járt ugyan fiatal korában hazánkban, de nevelő hazája Franciaország volt. A párisi városházán …
Tovább a műhöz
Mindenki, de különösen, akinek lágy a szive ós érzelmes a hangulata, forduljon egy kicsit java gondolataival affelé a szívhezszóló, beszédes ünnep felé, melyet épen ezidén ül a magyar eszthetikai világ. Jusson eszünkbe, hogy december 29-én kiosztásra kerül az első kétezer korona, mellyel a legjobb kritikai dolgozatot akarja jutalmazni Greguss Ágost. Jusson eszünkbe, hogy az, aki atyja volt a magyar eszthetikai tudománynak, halála után is hűséges őrzője irodalmunknak. Emlékezzünk meg arról is, hogy feleségével együtt tette az alapítványt, hogy házasságuk emlékét is megörökíteni óhajtotta, hogy egybekelésük évfordulóján oszt áldást. Emlékezzünk meg róla, hogy olyan pénzzel oszt áldást, melynek rideg hangját felhangolta ideális dicshimnusszá, melynek hideg fogását fellobbantotta gyújtó lánggá. Legyünk büszkék rá, hogy a tudományos magyar eszthe-tika atyjának ilyen az emlékműve! Tekintsünk fel arra, aki előre halad az élet útján és itt is boldogan néz vissza bele abba az időbe, mikor szívéről döntött. Tekintsünk fel arra, aki hálás kegyelettel adózik a boldogságért; aki halhatatlan tanúságot tesz róla, hogy boldogsága irányítja sorsát is, lelkét is; aki a saját múltjáról mások jövőjére gondol. Tekintsünk fel arra, aki hazafias tettét a családi kör fényével vonja be. Közeledjünk életéhez, munkájához, szelleméhez! Greguss Ágost 57 évig ólt csak, de az ő …
Tovább a műhöz