I. Földrajzi fekvés, határok, kiterjedés, közigazgatási tagozat. Hegységek, folyók, éghajlat.
21
II. Népesség, nemzetiségek, egyházi szervezet, kormányrendszer, községi szervezet. Míveltségi állapot, népiskolák, magasabb tanintézetek.
24
III. Mezőgazdaság, a földmívelés kezdetlegessége. A termelés áttekintése: szántóföld, rét, gyümölcsös, szőlő, erdőmívelés, bányászat.
28
IV. A mezőgazdaság részletezése. Egyes termények: buza, termelési viszonyai, szállítása; kukorica, árpa, szilva, aszalása, eladási és szállítási szokások, entrepots. Bor, asztali szőlő, palaczkbor.
33
V. Állattenyésztés, lovak, szarvasmarha, juh, sertés: sertéskereskedés, méhészet. Állati termelvények.
38
VI. Általános ipari, kereskedelmi és közlekedési viszonyok, a pénzrendszer.
41
VII. Az ipar és kereskedés részletesebben. Vegyészeti ipar, ásvány-festékek, robbantó szerek, illó olajok és gyanták, gyufa, szappan, gyertyák, keményitő, olaj, kocsikenőcs, szerves festőanyagok. Malomipar-készítmények, czukor és czukorkák, csokoládé és kávé-pótlék, tésztaárúk, húsfélék. Borszesz, likőrök, szeszeczet, szilvapálinka, sör.
46
VIII. Agyagipar, téglagyártás, durva fazekas-árú, kőedény, fayence,majolika, porczellán-gyár. Üveg, táblaüveg. Fém és fémárú: rúdvas, vaslemez, fehér bádog: lakatos-és kovácsmunkák, gazdasági eszközök: bádogos- és rézműves-munkák, bronz-árú, kések és fegyverek, vasöntvények.
53
IX. Faipar, asztalos- és esztergályosárúk, kádárok; kosárfonó, épitő- és műfa-kereskedés. Cserzett bőrök, papucskészités, finomabb bőripar. Papir- és papirárúk.
63
X. Textil-ipar- és posztószövés; len- és kenderárú, jutaárúk, ponyvák; pamutárúk; selyem-ipar, paszomántok, kötött árúk, nemzeti öltönyök, kalapok, fehér- és ágynemüek.
68
XI. Butoripar, arany és ezüstmíves czikkek, kefeárú. Sokszorositó ipar, képek, hangszerek, tudományos eszközök és műszerek; épitkezés, járművek. Gépipar. Gyarmatárúk, ásványvizek. Katonai felszerelés.
78
XII. Szerbia árúforgalma hazánkkal. A dunai közlekedés, a vasut, a posta és távirda.
83
XIII. A hitelrendszer, pénz- és hitelintézetek, takarékpénztárak, szövetkezetek. Szerbia állandósága, állami költségvetése, az adó, a törvénykezés.
90
F ü g g e l é k. Szerbia kereskedői.
99
II. RUMÁNIA.
[107]
I. Az ország kiterjedése, határai; európai szinvonal, fraczia példa. Az ország hegyei, vizei, éghajlata.
109
II. Közigazgatási beosztás és szervezet, kerületi tanács, állandó bizottság. Nemzetiség, a rumánok jellemzése, az idegenek állapota, a zsidók; osztrák-magyaralattvalók, foglalkozásuk, konzulátusaink. Hitfelekezetek. A közoktatás ügye.
113
III. Az állam kölségvetése, bevételek, kiadások, az államadósság, az adó, államjószágok, királyi háztartás, a közoktatás költségei, az 1885/86-diki budget. Állami és kerületi adó, városi vám.
121
IV. Az igazságszolgáltatás, polgári törvénykönyv és perrendtartás, békebiróság, büntetőtörvény és eljárás, kereskedelmi törvénykönyv; nemzetközi peres ügyek, jogi segédkezés; bélyegtörvény, váltók, szállitási szerződések.
129
V. A mezőgazdaság, mívelési ágak, gabonaneműek, rizs-, repczetermelés, dohány, kender, gyümölcs, szőlő, erdő. A bányászat, petroleum, szén, ásványvizek. Az állattenyésztés, lovak, szarvasmarha, juh, sertés, méhészet, selyemtenyésztés, földbirtokviszonyok.
139
VI. Hitelviszonyok, a rumániai nemzeti bank, a rumán bank, ingó-hitel-intézet, közmunka- és középitkezések társasága, a -Prevederea- földhitelintézetek.
146
VII. Rumánia külkereskedése, behozatali többlet, az egyes országokkal folytatott kereskedés, kereskedelme monarchiánkkal, árúforgalma Magyarországgal.
149
IX. Kereskedelmünk térvesztése Galaczban, gőzhajózásunk és vasutaink magas díjtételei, példák egyes árúczikkekből, a legkelendőbb árúk lajstroma, Magyarország termékei.
157
X. Piaczi viszonyok, készpénzfizetés, terménykereskedés, a rumán valuta, hosszú hitel, arany- és ezüstpénz, külföldre szóló váltók, mérték- és súly, magas arany-agio, fiók-üzletek szükségessége, a rumán vasutak tarif-politikája.
176
XI. A tengeri forgalom, érkezett és kiindult hajók, üres és rakodott hajók, állami lobogók, a folyamhajózás, a folyók szabályozása. A vasutak, költségük, a létező vonalak, az összeköttetés hazánkkal, magas tarifák. A közönséges útak.
181
XII. Bukarest, Galacz és kereskedelme, Braila, Szulina, Küsztendzse, Plojest, Galacz kereskedő czégei.
188
XIII. Közgazdasági viszonyok és czélzott javitások bekövetkezése.
201
III. BULGÁRIA.
[213]
I. Földrajzi fekvés, határok, hegységek, vizek, éghajlat, növényzet, termékek, bányászat, erdőségek.
215
II. Terület, népesség, közigazgatási beosztás, a nép tulajdonságai, vallás, nemzeti bolgár egyház, görög patriarchátus. Nemzetiségek, elosztásuk, városi elem, társadalmi viszonyok, a főváros.
219
III. Földbirtok, mívelési viszonyok, megváltás, a termés; állattenyésztés, juh, kecske, sertés, szarvasmarha, bivaly, lótenyésztés. Rózsatermelés és rózsaolaj-sajtolás.
225
IV. Az ipar, a textil-ipar, a -sajak-posztó, takarók, aba, lótakarók. A bolgár szőnyeg-gyártás, kétféle minőség, anilin-festés, munkafelosztás.
230
V. A vászonszövő-ipar, a selyemipar, kötő-szövő munkák, házi szövőszékek, kétféle vászon, "peskir"-ek (kendők), csalán-szövet, a "gaitandsi" (paszományos) ipar, viz által hajtott orsók, szabóipar.
236
VI. A bőripar, faipar, favázas épitkezés. Az agyagipar, antik utánzatok, szláv ornamentika, porhanyós agyag, fekete grafit, pipák, cserépkályhák, magyar fazekas, tégla- és cserépégetés. Vasipar, aragy- és ezüst filigrán-munkák, gépipar. Malomipar, bőr- és szeszgyártás, vegyes iparágak, az ipar emelésére irányzott törekvések.
VIII. Igazságszolgáltatás, kerületi törvényszékek, békebiróságok, málodik folyamodású biróságok, semmitőszék; kereskedelmi és váltóügyek, bűn és sajtóügyek, konsuli biráskodás. Államadósság, államköltségvetés, adózási rendszer, egyenes és közvetett adó.
250
IX. A pénzrendszer, az ércpénz árfolyama, mérték és súly. Hitelviszonyok, bolgár nemzeti bank, mezőgazdasági előleg-pénztárak, pósta-takarék-pénztárak. Vasutak : a ruszcsuk-varnai, a rumán és szerb csatlakozási, a tervezett czari-brod-vacareli és küstendil- Zsólia-ruszecsuki vonalak. Posta és távirda. Kikötők, folyamhajózás.
257
X. A kereskedés, az árúforgalom értéke, behozatal 1881-1883-ban. Oroszország öntudatos törekvései, Bulgária kivitele 1882-1883, Ausztria-Magyarország bevitele 1881-ben. Bulgária kivitelének értéke 1881-ben, kereskedőink figyelmébe.
263
F ü g g e l é k.
274
IV. KELET-RUMÉLIA.
[277]
I. Kelet-Rumélia mint tartomány, határai, vizei, hegységei, éghajlata. A népesség, nemzetiségek, vallásfelekezetek.
279
II. Erdőségek, állami erdők, vakuf- és községi erdők, fakivitel. Bányászati érczleletek, ásványforrások. Földmívelés, gabonanemüek, rizstermelés, kertészet, a föld értéke, dohány, rózsatenyésztés, szőlőszet.
IV. Iparviszonyok, mezőgazdasági iparágak, malomipar. Szeszégetés, sörfőzés. A textil-ipar. A kereskedés, begozatal, szállitó költségek, a bihozatali czikkek némi részletezése, magyar export hiánya.
292
V. Alkotmány és államszervezet, török törvények, tartomány-gyülés, a végrehajtó hatalom, közigazgatási beosztás és ügyvitel. Igazságszolgáltatási beosztás és ügyvitel. Igazságszolgáltatás. A közoktatás, tanfelügyelők, elemi iskolák, középtanodák.
300
VI. Az adók. a tartomány költségvetése, bevétel és kiadás, a török tributum leszállitása. A hitelügy, a banque ottomane fiókja, pénzváltók. mezőgazdasági előleg-pénztárak. Pénzegység, mérték és súly.
304
VII. A közlekedés, tartományi, kerületi és községi utak. Vasutak. Pósta és távirda. A vámügy. Tengeri kikötő.
309
V. KÖZVETLEN TÖRÖK BIRTOKOK.
[313]
Albánia.
315
A) Éjszak-Albánia.
317
I. Határok, földrajzi tagozat, hegységek, folyók, síkságok, erdőségek, vadállomány, halászat, ásványok.
317
II. Népesség, családok,albánok és vlachok, hitfelekezetek, közoktatás. A törzsek érintkezése a kormánynyal. Igazságszolgáltatás, polgári- és bűnügyek, kereskedelmi törvéyszék.
322
III. Az adóügy, állami- és községi egyenes és közvetett adók, a hegyi törzsek nemadózása, az ország-rész költségvetése; a pósta.
328
IV. A mezőgazdaság, földmívelő és pásztor nép, csekély termelés, földbirtok-viszonyok. Égi hajlat. Gabona-termelés és kivitel, sumach, dohány, olajbogyó, bor. Erdészet, erdőbirtok-viszonyok. Állattenyésztés.
332
V. Az ipar, kisipar és házi-ipar. Kereskedés, bizományosok, egyes árúczikkek részletezése. a behozatal értéke, kivitel. Hitelviszonyok, pénznemek. A tengerpart és kikötő, szállitási díjak, szárazföldi közlekedés.
338
VI. A cassovai vilajet, mezőgazdasági mívelés, állattenyésztés, kiviteli czikkek, Ausztria-Magyarország részvétele az árúforgalomban, pénznemek, a kivitel értéke. Nehány kereskedői czég.
345
B) Dél-Albánia.
351
I. A régi Epirus, földrajzi tagozat, népesség, keresztyén és török, görögkeleti és katholikus, iskolai oktatás, közigazgatás, adó.
351
II. Mezőgazdasági termelés, gabonaneműek, olajbogyó, pamut, selyemtenyésztés, vallonea, narancs és czitrom, czedragyümölcs, dohány, kerti termények. Erdészet, kőfejtés, só. Állattenyésztés, állati termelvények.
356
III. Ipar, házi-ipar, szövés, fonás, bőripar, selyemipar, arany himzések, arany- és ezüst-filigrán, vasipar. Kereskedés, értéke, behozatali czikkek, kivitel.
361
IV. Közlekedés, kikötők, az osztrák-magyar -Lloyd-, posta-forgalom, görög hajózási társulatok, hafóforgalom lobogók szerint. Szárazföldi útak, teherhordó állatok, szállitó-díjak. Janina, Prevesa. A görög vámtarifa, magyar liszt és fa ; Lovas posta, osztrák-magyar posta-hivatal, távirda.
368
V. Piaczi árak.
376
C) A szaloniki vilajet (Macedonia).
381
I. Földrajzi viszonyok, határok, éghajlat. Közigazgatás, népesség, foglalkozása. Érczek, vas, kőszén. Állattenyésztés, mezőgazdaság, selyemtenyésztés, gyapjú, pamut, opium, aszalt szilva.
381
II. Ipar, pamutfonó gyár, gőzmalmok, szesz- és szappanygyár, kis-ipar. Közművelődés, népiskolák, gymnasiumok, ipar-iskola. Szalonik, mint kereskedelmi központ, hajózási vállalatok és vonataik. Pénzrendszer, mérték és súly.
388
III. Gabonakereskedés és szokásai, fökiviteli czikkek. Ruphani kikötője. Kereskedelmi czégek Szalonikban.
394
D) A drnápolyi vilajet (Thracia).
400
I. Földrajzi viszonyok, határok, hegyek, folyók. Ásványok, vasércz, barna szén. Mezőgazdaság, konyhakertészet, eperfa, szőlő, gyümölcs, a földek mívelése s termésök. Állattenyésztés.
400
II. A népesség, nemzetiségek : török, bolgár, görög, örmény, zsidó, frankok. Közoktatás. Iparviszonyok, Posztógyártás, selyemfonás és szövés, bőripar, agyagipar. Árúforgalom, behozatal, kivitel. Kiválóbb kereskedelmi czégek.
408
E) Konstantinápoly.
414
I. A török birodalom államszervezete, pénzügyei. Az 1884-iki államköltségvetés, az adósságok törlesztésére forditandó egyenleg, az állmadósságok két kategoriája, külföldi kölcsönök eredete, az adósságtorlesztés nemzetközi bizottsága, a belföldi kölcsönök.
414
II. A kereskedelem, a benne elfoglalt elemek, idegen telepek, befolyásuk hanyatlása, a levantei kereskedés sajátosságai, hosszú hitel szükségessége, helyi ismeretek s az ország nyelvének birása. A hitelügy, pénzváltás, a banküzlet.
420
III. A kikötő, főkiviteli czikkek, a hajóforgalom, gőzösök szaporodása, vitorlások csökkenése, ki- és berakodás, a szállitott árúk értéke, a török kereskedelmi hajózás, idegen lobogók.
426
IV. Saját árúforgalmunk, behozatal, kivitel, jellemzésük, az egyes országok részére a kereskedésben.
433
V. A vasutak, darobosságuk, a vasuti összeköttetés világvonalakká, Trieszt aggódásai. Posta és távirda. Törökország közgazdasági törekvései.