TÉRKÉP. A menekülés helyeit s a belzés főpontjait mutató térkép
[3]
ELŐSZÓ.
[5]
I. A magyar forradalom végnapjainak zűrzavara. A temesvári ütközet. Dembinszky és Bem. A szétvert magyar hadsereg romjai. A külföldre menekülés első jelenségei és okai.
[1]
II. Perczel Mór a forradalom utósó napjaiban. Az első magyar tábornok, ki menekülési szándékkal a török határ felé vonul. A veszélylyel fenyegetett Perczel kisérete. Tanyázás a neutrális földön. Orsova. Széchenyi.
6
III. Dembinszky, Mészáros, Perczel átkelése a török határon. Miként fogadtatnak a török tisztek által? Török huszárok. Veszteglés Turnul-Severinben. A krajovai basa szives látogatásai s biztatásai.
10
IV. Kossuth és kiséretének átkelése a török határon. Az oláh administrator különös sympathiája. A krajovai basa csellemes huzavonája s önkénykedése. Mészáros tarka paripája. Az első karaván elszállitása. Török igazságszolgáltatás.
14
V. Kossuth a forradalom utósó napjaiban. Görgeiveli viszálkodása. Az oroszokkali alkudozása. Lemondása a kormányzói hivatalról. Nejétőli elválása. Titkos elutazása Aradról.
19
VI. Kossuth Lugoson, Tergován, Orsován. Menekülésének okai és czélja. Az ő nevére koholt búcsuszózat Orsováról. Kossuth incogtnitója, elváltoztatott alakja, s utlevele. Törökök általi fogadtatása, veszteglése. Kossuth miatt a török és orosz közt harczra, valóságos verekedésre kerül a dolog. Viddinbe szállíttatása. Több álhir megczáfolása.
25
VII. Perczel, Dembinszky, Mészáros és kiséretök megérkezése Viddinbe. A basa általi udvarias fogadtatásuk. A viddini basa. Elszállásolás. Kossuth utazása Oláhországon át. Oláhország és népe.
29
VIII. Kossuth és több nevezetes menekült megérkezése Viddinbe. Egy erre vonatkozó hirlapi levél. A menekültek ünnepélyes tisztelgése Kossuthnál. A basa látogatása Kossuthnál s a menekültek főbbjeinél. A lengyel és olasz legio, gróf Batthyány Kázmér és Szemere megérkezése Viddinbe. Szemere és 6 menekült elutazása Viddinből.
35
IX. Bem, Guyon, Kmety és Stein megérkezése Viddinbe. Kmety merekülésének borzasztó története. Oláh kegyetlenkedés. Az uláhnok büntető kara.
40
X. Bem mint hadi rém. Az ő vészteljes menekülése. Nagy kiséretével együtt Viddinbe szállittatása. A basa lócsiszári fogása. Bem szegény állapota. A menekültek szaporodása Viddinben. Omér basa motozási czélja.
45
XI. A menekültek statisztikája. A városon kivüli tábor. A menekültek lelki bajai. Bizonytalanság, honvágy, számkivetési fogság, szellemi élet s nemesebb élvek hiánya, törököktőli elszigeteltség, egymásközti egyenetlenség, a honvédek bizalmatlansága tisztjeik iránt. A menekültek gyászdala.
50
XII. A menekültek anyagi és testi bajai. Rosz szállás; rosz élelmezés; török vendégszeretet és vagyonbiztosság; pusztitó betegség, nagy halálozás.
57
XIII. Kossuth sorsának változása, nyilvános élete Viddinben. Munkálódása a menekültek és a haza ügyében. Viddini levele Pulszky- és Telekyhez. Thomson vállalkozása s Kossuth leveléveli elutazása Palmerstonhoz. Kossuth mint kormányzó a török földön.
62
XIV. Kossuth magánélete Viddinben. Asboth, szőllősi, mint segédei és laktársai. Társalgási köre; viddini lakása. A Kossuth és Dembinszkyné közti elhiresztelt viszony.
67
XV. Az elégületlen honvédek szökési szándoka. Törökös bánásmód e miatt. A menekültek viddini életének vidámabb oldala. A mult dicső napok emlékezete, a jó magyar természet. A közhonvédek sorsának javulása. Besorozott honvédek és Frits őrnagy megérkezése Viddenbe. Kandia szigetérei belebbezés hire.
70
XVI. A török és magyar közti háborulkodás III. Béla korától kezdve egész a mohácsi veszélyig. Zápolya János és fia, Tökölyi Imre, II. Rákóczy Ferencz és fiának az ozmán porta általi pártolása az osztrák ellenében. Austriával a Oroszországgali háboruskodása. Muhamed zultán elkésett reformjai. Kossuth és Blanqui jóslatai az európai ozmán birodalom jövője iránt.
74
XVII. Bolgárország. Lakói. Nyelvök. Történeti viszonyaik a magyarokkal. Árpád meghóditja a bolgárokat. IV. Béla alatt ázsiai Nagy Bolgárországban magyarokat födöznek föl. Imre, Nagy Lajos, Zsigmond, I. Ulászló magyar királyok és Hunyady János hadviselései Bulgáriában, s Viddinnek általuk történt gyakori ostromlása és megszállása. II. Rákóczy Ferencz fia, József, Viddinben. Paszvan Oglu viddini lázadása.
86
XVIII. Viddin külseje, épületei, lakói. A mohamedán vallás, mint az ozmanok nyilvános és társaséletének alapja. Az izlam, a korán főelvei, s ezek életbevágó hatása. Egy istenség, fatalismus, Mohamed paradicsoma. A hypokriták és az ulemák.
98
XIX. A török nép eredeti jelleme, vallásossága, papjai, imaházai. Közigazgatási rendszerök. A basák hivatalköre, zsarolásuk okai. Husszein és Zia viddini basák. Hivatabeli környezetök. Török igazságszolgáltatás, törvénykezés, büntető eljárás és redőrség. Török nyelv, irodalom és tanodák.
105
XIX. A török földmivelés, ipar; vásári, kereskedési élet. A viddini besestan. Török férfi- és nőviselet. Fátyolozott hölgyek az utczákon, kaczérkodásuk. Ökrös equipage. Kávéházi élet. A meddak és a tánczos kéjfiuk. Török muzsika és ének. A hamam vagy gőzfürdő. Khámok.
113
XX. Török házassági szertartások és szokások. Soknejüség, egynejüség. A hárem titkai. Egy menekült szerelmi kalandja a hárem rózsájával. Török családi élet. Rabszolgák és szolgálók. Háztartás, bútorzat, étkezés. Török társalgás, diszlátogatás. Párhuzam a muzelmanok és keresztények erkölcsei és szokásai között.
122
XXI. A menekültek kiadatásának kérdése a fényes porta, s a 4 europai politicának nyilt és titkos rugói. Reshid basa, mint nagyvezérnek czéljai. Az angol és franczia közbenjárás. Titoff és Stürmer ostromlásaira a divanban elhatároztatik a menekültek ki nem adatása. E határozat hatása és következései. A nagyvezér expediense a rustsuk-kinardsii szerződvény által. Az ő és Andrássy grófnak Viddinbe küldött sürgönyei az izlamrai áttérés dolgában. E miatti szak
129
XXII. A Lévai-család Viddinben. Különös házassági egybekelés két hitehagyott honvéd és két keresztény magyar nő között. Nemegyei őrnagy viddinben is megszalasztatik. Egy magyar leányka borzasztó kimulása Viddinben.
140
XXIII. A menekültek requieme.
142
XXIV. Hauslab tábornok Viddinbe érkezése, s alkudozása a basával. A menekültekhez intézett proclamatiója. Ennek következései : ingerültség, szakadás, insultatio. Guyon konstantinápolyba szállittatik. Hauslab megtámadtatása. Egy rejtélyes magyar utazó a gőzösön. Uj craval e miatt. Kossuth magaviselete a visszatérés dolgában. A visszatérők hajóra szállitása.
144
XXV. Oroszország és Austria visszalépése a kiadás követelésétől. Ujabb s mérsékeltebb kivánataik. Az angol és franczia hajóhad a dardanellákban. Hirlapi vélemények. A ramazan és beiram ünnepe. Bem mint Murad basa áldozata. Az utóbbi alkalommal a viddini beszéde koholmány. A menekültek elköltözése Viddinből Sumlába.