Szavak, képek, jelentés corvina logo

Szerkesztő: Bodor Péter
További szerzők: Garfinkel, Harold; Goffman, Erving; Charmaz, Kathy; Watson, Rod; Holstein, James A.; Gurhrium, Jäher F.; Plummer, Ken; Bloor, Michael; Frankland, Jane; Thomas, Michaelle; Robson, Kate; Markova, Ivana; Linell, Per; Grossen, Michele; Orvig, Anne Salazar; Rosenthal, Gabriele; Heritage, John; Heath, Christian; Leeuwen, Theo van; O’Connell, Daniel C.; Kowal, Sabine
Cím: Szavak, képek, jelentés
Alcím: Kvalitatív kutatási olvasókönyv
Sorozatcím: Pszichológia és társadalom | Sorozat szerkesztő: Bodor Péter
Fordítók: Gács Anna ; Kiss Zsuzsanna; Beck András; Síklaki István; Káló Zsuzsa; Hegedűs Judit; Danczi Csaba; Reményi Andrea Ágnes
Megjelenési adatok: L' Harmattan, Budapest, 2013. | ISSN: 1788-3598 | ISBN: 978-963-236-646-3

coverimage Milyen indíttatással, milyen motívumok és fogalmi megfontolások alapján, és milyen módszerek alkalmazásával zajlik a társadalom és a társadalomban élő ember kutatása a XX. század utolsó és a XXI. század első évtizedeiben? Miféle az emberről, a társas világról és a társadalomról alkotott implicit feltételezéseken nyugszanak e kutatások, s közülük melyeket erősítenek meg, vagy esetleg cáfolnak és szorítanak háttérbe eredményeik? Milyen reflektív hatások tulajdoníthatók e kutatásoknak, azaz miként hat vissza a társadalomtudományi kutatás az emberi társadalomra és az egyénekre? Jelen kötetben közölt írások az ilyen és hasonló rendkívül alapvető, ugyanakkor ritkán végiggondolt kérdésekre nyilvánvalóan nem adnak egyszer s mindenkorra érvényes válaszokat. Mégis, a kötet tanulmányai a fenti és hasonló kérdésekre adható lehetséges válaszok horizontján belül nyerik el értelmüket. Nagyjából a XX. századközepétől a pszichológiában, szociálpszichológiában és szociológiában végzett empirikus kutatások jelentős része a kísérleti demonstrációk, illetve a tömeges adatfelvételek számokban megragadott változóinak leírását, a köztük lévő összefüggések megállapítását, és a feltételezhető mögöttes tényezők feltárását célozza. Ugyanakkor egyre markánsabban fogalmazódnak meg az ily módon felfogott társadalomtudományi megismerési stratégia kiegészítői és alternatívái, s az elmúlt évtizedekben egyre inkább előtérbe kerültek a kvalitatív kutatások. Ezt jól szemlélteti egy a témának szentelt, s máig négy kiadásban, 1994-ben, 2000-ben, 2005-ben és 2011-ben megjelent kézikönyv, a Norman Denzin és Yvonna Lincoln által szerkesztett Handbook of Qualitative Research sikere. E kötetek kiinduló tézise szerint „csendes metodológiai forradalom” zajlik a társadalomtudományokban (Denzin és Lincoln 1994: ix). Denzin és Lincoln megfogalmazását átveszi, s a pszichológiai kutatásokra is érvényesnek tartja az utóbbi évek egyik legfontosabb magyar nyelvű pszichológiai monográfiája, Szokolszky Ágnes Kutatómunka a pszichológiában: metodológia, módszerek, gyakorlat (2004) című munkája is.
Kategóriák: Pszichológia
Tárgyszavak: Társadalomtudomány, Szociálpszichológia, Kutatási módszer
Formátum: OCR szöveg
Típus: könyv

Védett tartalom, csak terminálról érhető el.

Tartalomjegyzék

Borító
Sorozati címlap
Címlap
Impresszum
Tartalom
[5]-6
Bodor Péter: Szavak, képek és a jelentés kutatása
[7]-14
Harold Garfinkel: A mindennapi tevékenységek rutin-hátterének vizsgálata (Gács Anna fordítása)
[15]-52
Erving Goffman: A terepmunkáról (Kiss Zsuzsanna fordítása)
[53]-60
Kathy Charmaz: Lehorgonyzott elmélet (Beck András fordítása)
[61]-94
Rod Watson: Etnometodológia és szövegelemzés (Beck András fordítása)
[95]-116
James A. Holstein és Jäher F. Gurhrium: Az aktív interjúkészítés (Gács Anna fordítása)
[117]-138
Ken Plummer: Élettörténet-kutatás (Beck András fordítása)
[139]-156
Michael Bloor, Jane Frankland, Michaelle Thomas és Kate Robson: Fókuszcsoport a társadalomtudományban: trendek és felhasználási módok (Síklaki István fordítása)
[157]-181
Ivana Markova, Per Linell, Michele Grossen és Anne Salazar Orvig: Dialógus és a gondolatok áramlása (Káló Zsuzsa fordítása)
[182]-227
Gabriele Rosenthal: A történetmesélés gyógyító hatása (Hegedűs Judit fordítása)
[228]-248
John Heritage: Párbeszédelemzés és intézményi beszéd - adatelemzés (Kiss Zsuzsanna fordítása)
[249]-275
Christian Heath: Szemtől-szembeni interakcióban zajló tevékenységek elemzése videó használatával (Kiss Zsuzsanna fordítása)
[276]-296
Theo van Leeuwen: Szemiotika és ikonográfia (Danczi Csaba fordítása)
[297]-328
Daniel C. O’Connell és Sabine Kowal: Az átírás alapelvei (Reményi Andrea Ágnes fordítása)
[329]-346
Függelék: A párbeszédelemzésben használatos átírási konvenciók
[347]-348
A tanulmányok eredeti megjelenési helye
[349]-350
Párbeszéd Könyvesbolt
Hátsó borító / Fülszöveg