Pécsi Dénár 1. évf., 2001/2. sz., (2001. szeptember 3.)
Szerkesztők: Hágen József; Raýman János; Süle TamásTovábbi szerzők: Raýman János; Hágen József; Egerszegi Zoltán; Süle Tamás
Cím: Pécsi Dénár 1. évf., 2001/2. sz., (2001. szeptember 3.)
Alcím: A baranyai éremgyűjtők híradója
Megjelenési adatok: Baranyai Éremgyűjtők, Pécs, 2001.
Kiállítás a Pécsi Helyőrségi Klubban --- A Baranya megyei éremgyűjtők országos találkozóján 2001. június 17-én a rendezők egy különleges éremkiállítással kedveskedtek a találkozón megjelent gyűjtőknek és vendégeiknek. Az első teremben felállított két tárlóban került a közönség elé Szent Eligiusznak, a numizmatikusok patrónusának Pécsett fellelhető valamennyi érme, plakettje és jelvénye. Az első tárlóban a magyar eredetű numizmatikai anyag volt elhelyezve. A legrégebbi ismert magyar érmet Csúcs Ferenc készítette 1976-ban. Ezt követte Török János (1932-1996) pécsi keramikus- és éremművész 1987-ben mintázott munkája, a ma már sokak által ismert és keresett baranyai éremgyűjtők Eligiusz érme. Bemutatásra került az erede-ti nagyméretű gipsz tervezetről készített bronzöntvény is, amelyet Balogh Imre (1941-1997) fiatalon elhunyt gyűjtőtársunk, pécsi bronzöntő mester öntött ki két példányban, valamint a vert érmek változatai.
Ezt követték a Pécsi Szent Eligiusz Társaság érmei. A pécsi ötvös céh Szent Eligiuszt ábrázoló viaszpecsétje és a róla készült érem változatok. Majd Soltra Elemér pécsi fes-tő- és éremművész látványos öntött bronz érme és végül az amatör Raýman János vé-sett érme. Az érmek után Jeszek Éva egy sor kék-sárga alapú zománc jelvénye szerepelt még. Legvégül még néhány Eligiusz címletű alkalmi értékpapír zárta a magyar anyagot. A kiállított érmekhez képek, kiadványok, adtak további magyarázatot. A második tárlóban a külföldi Eligiusz érmek és jelvények kerültek. Ebből a leggazda-gabb a német gyűjtemény volt, mintegy 20 éremmel, plakettel és jelvénnyel. A tárolóhoz lépve már messziről feltűnt Egino Weinert 1980-ban készített nagyméretű (160x200 mm) öntött bronz plakettje, amelyen a szent püspök mint ötvös egy kupa készítésével foglalatoskodik. Több plakett is szerepelt a Dülken-Kevelar-ban rendezett éremgyűjtő és Eligiusz találkozókról. Érdekesek Otto P. Vorfeld plakettjei. Az egyiken Eligiusz mint ötvös, másikon mint patkolókovács látható. A harmadik egészen különös, mert az érem plasztikus horgonyban végződik és ezen mint püspököt látjuk Eligiuszt.
Kategóriák: Numizmatika
Tárgyszavak: Éremgyűjtés, Pénzverés, Kisplasztika, Pénzérme, Papírpénz, Éremverés, Pénz, Bankjegy, Jelvény
Formátum: OCR szöveg
Típus: folyóirat
Tárgyszavak: Éremgyűjtés, Pénzverés, Kisplasztika, Pénzérme, Papírpénz, Éremverés, Pénz, Bankjegy, Jelvény
Formátum: OCR szöveg
Típus: folyóirat
Share
Tweet