Georgii Papanek ... : De regno, regibusque Slavorum atque cum prisci civilis et ecclesiastici, tum hujus aevi statu gentis Slavae
- Papanek György
- 1780
Papanek György: De regno, regibusque Slavorum című műve, amely 1780-ban jelent meg Quinque Ecclesiis városában, kiemelkedő helyet foglal el a 18. századi magyar és szláv történeti irodalomban. A könyv Papanek egyik legjelentősebb tudományos munkája, amely a szláv népek királyságait és azok történelmét tárgyalja. A műben a szerző nemcsak a szláv államok és uralkodók történelmét elemzi, hanem azok civilisztikai és vallási állapotát is, rávilágítva a szláv közösségek kulturális és vallási sokszínűségére. Papanek György, aki a 18. századi magyar tudományos élet egyik kiemelkedő alakja volt, a művében a szláv királyságok történetét és intézményrendszerét vizsgálja. A könyv különösen fontos abból a szempontból, hogy összefoglalja a szláv népek és uralkodóik történelmét a középkortól kezdve egészen a 18. század végéig. A mű különösen figyelmet szentel a szláv vallási és társadalmi rendszereknek, és részletesen tárgyalja a szláv nyelvek, különösen a latin, szláv és különböző regionális dialektusok fontosságát. A kötet gazdag illusztrációkban, köztük egy családfával, amely a magyar királyi ház származási vonalát mutatja be, valamint egy másik melléklettel, amely a különböző szláv nyelvek és azok latin fordításait tartalmazza, különböző szláv nyelveken. Az egyik legérdekesebb melléklet az Oratio Dominica – a Miatyánk imádság különböző …
Tovább a műhöz
Németh Béla: Szigetvár története című műve, amely 1903-ban jelent meg, az egyik jelentős munkája a 19. század végének magyar történelmi irodalmában. A könyvet Biedermann Rezső báró megbízásából és nagylelkűségéből írta, és egy rendkívül fontos témát, Szigetvár városának és annak történelmi jelentőségének bemutatását tűzi ki célul. Németh Béla történészként különös figyelmet fordított arra, hogy a város történelmét több szempontból is bemutassa, kiemelve a helyi viszonyok, a hadi események és a város kultúrájának fejlődését. A kötet központi témája a Szigetvári Vár ostroma és hősi védelme, amely 1566-ban Zrínyi Miklós vezetésével zajlott. Az ostrom és a védők hősiessége nemcsak Magyarország, hanem az egész Európa történelmében meghatározó esemény volt, így Németh Béla műve e történelmi pillanatra is nagy hangsúlyt fektet. A szerző igyekszik rekonstruálni a harcok körülményeit, a védekezés logisztikai aspektusait, és kiemeli Zrínyi Miklós katonai és stratégiai érdemeit. A könyv nem csupán egy csata története, hanem a szigetváriak mindennapi életét, a város szociális és gazdasági fejlődését is részletesen tárgyalja. Németh Béla az írásában a helyi közösség összetartására, valamint a történelmi örökség fontosságára is felhívja a figyelmet. A művében megjelenő gazdag történelmi anyag segít megérteni, hogyan formálta …
Tovább a műhöz
Damiani Fuxhoffer ... monasteriologiae regni Hungariae libri duo totidem tomis comprehensi (2/2)
- Fuxhoffer Damian
- 1860
A Monasteriologiae Regni Hungariae második kötete – amely 1860-ban jelent meg szintén a pesti Szent István Társulat gondozásában – Fuxhoffer Damian életművének teljességét tárja az olvasó elé. Míg az első kötet kizárólag a bencés rend magyarországi kolostorait tárgyalta, a második kötet már szélesebb spektrumot ölel fel: bemutatja a történeti Magyarország összes többi szerzetesrendjének – így például a ciszterciek, premontreiek, pálosok, ferencesek, domonkosok, karmeliták, jezsuiták és más kisebb rendek – monostorait és rendházait. Ez a második kötet nem pusztán mennyiségében jelent bővülést: tartalmilag is mélyebb betekintést nyújt a magyarországi szerzetesség sokszínű világába. Fuxhoffer és szerkesztője, Czinár Maurus rendkívüli forrásismeretről és rendszerező képességről tettek tanúbizonyságot. A kolostorokat nemcsak alapítási idejük és történetük szerint ismertetik, hanem gyakran a rendi élet mindennapjaiba, a közösségek szellemi és gazdasági működésébe is bepillantást engednek. A szöveg külön értéke, hogy gyakran idéz eredeti oklevelekből, konventjegyzőkönyvekből, valamint levéltári feljegyzésekből, melyek közül több azóta elveszett vagy nehezen hozzáférhetővé vált. A második kötet emellett – akárcsak az első – a kolostorok sorsának bemutatásában sem korlátozódik azok alapítására: figyelemmel kíséri a rendházak virágzását, …
Tovább a műhöz
Damiani Fuxhoffer ... monasteriologiae regni Hungariae libri duo totidem tomis comprehensi (2/1)
- Fuxhoffer Damian
- 1858
A magyar egyháztörténet és rendtörténeti kutatások egyik méltatlanul kevéssé ismert, de annál jelentősebb alapműve Damiani Fuxhoffer ... Monasteriologiae Regni Hungariae libri duo totidem tomis comprehensi címmel jelent meg a 19. század közepén. A latin nyelvű mű szerzője, Fuxhoffer Damian (1741–1814), a bencés rend jeles tagja, életét a tudományos kutatásnak, valamint a rend történeti örökségének feldolgozásának szentelte. A Monasteriologiae című kéziratos hagyatékát a 19. század derekán Maurus Czinár bencés történetíró gondozta sajtó alá, kiegészítve, átdolgozva és korszerű forráskritikával ellátva, a Szent István Társulat kiadásában, 1858–1860 között. Az első kötet (Tomus I.), amely 1858-ban jelent meg Monasteria Ord. S. Benedicti alcímmel, a bencés rend magyarországi monostorainak történetét dolgozza fel 346 oldalon. A kötet – miként az egész mű – a „monasteriológia” műfaját képviseli, azaz olyan történeti feldolgozást, amely az egyes kolostorokat mint történeti intézményeket veszi sorra, kronológiai és topográfiai szempontból. Fuxhoffer munkája különösen értékes, mivel sok esetben olyan forrásokat használt, amelyek azóta elvesztek, megsemmisültek, vagy csak nehezen hozzáférhetők. Így műve nemcsak másodlagos feldolgozásként, hanem elsődleges forrásként is szolgálhat. A Monasteriologiae történeti és historiográfiai jelentősége több síkon is …
Tovább a műhöz
Mátyás Flórián Chronica Hungarorum című műve a középkori magyar történelem egyik legfontosabb forrásgyűjteménye, amely három jelentős történeti munkát tesz elérhetővé. A kötet magában foglalja Magister P., IV. Béla király jegyzőjének krónikáját, amely a tatárjárás utáni Magyarország helyzetéről és IV. Béla uralkodásáról ad értékes információkat. Szerepel benne Kézai Simon Gesta Hungarorum című műve is, amely a 13. századi magyar történetírás egyik legfontosabb alkotása, mitikus elemekkel átszőtt dinasztikus történelem. A harmadik fő forrás a híres Chronicon Pictum Vindobonense, vagyis a Képes Krónika, amely nemcsak tartalmával, hanem gazdagon illusztrált miniatúráival is kiemelkedő forrás a középkori magyar történelem és művelődéstörténet számára. Mátyás Flórián nem csupán közreadja e forrásokat, hanem kritikai megjegyzésekkel és tudományos kommentárokkal is ellátja őket. A kiadás során a fennmaradt kéziratokra támaszkodva vizsgálta az eredeti szövegek hitelességét és variánsait. Külön tanulmányban foglalkozik IV. Béla király jegyzőjének kilétével és a mű keletkezési körülményeivel (Disquisitio de aetate Belae regis notarii). Kritikai észrevételei (animadversiones criticae) a szövegek történeti megbízhatóságát elemzik, kiemelve a középkori krónikások sajátos írói módszereit. A kötet 1883-ban jelent meg Lipcsében, ami mutatja, hogy a …
Tovább a műhöz
Mátyás Flórián „Chronica minora” című munkája a magyar történeti források egyik jelentős gyűjteménye, amely a középkori magyar történelem különböző aspektusait tárja fel. A kötet több történeti művet foglal magában, köztük a „Chronicon Posoniense”-t, amely a pozsonyi krónika néven ismert középkori forrás, és a magyar történelem eseményeiről tudósít. Szerepel benne továbbá Rogerius mester „Carmen miserabile” című műve, amely az 1241–42-es tatárjárás pusztításait írja le drámai részletességgel. Mátyás Flórián történészi igényességgel látta el a szövegeket történeti jegyzetekkel („Adnotationes historicae”), amelyek segítik az olvasót a források értelmezésében. A kötet tartalmaz egy háromféle változatban bemutatott magyar fejedelmi és királyi genealógiát („Ducum ac regum Hungariae genealogia triplex”), amely a dinasztiák összefüggéseit mutatja be. Helyet kapott benne Pietro Ransano „Epitome rerum Hungaricarum” című műve is, amely a magyar történelem rövid összefoglalását adja egy itáliai humanista szemszögéből. A szerkesztő emellett egy tudományos értekezést is csatolt a kötethez Szent István király születési évének kérdéséről („Disquisitio de anno natalis S. Stephani regis”), amely a korabeli történettudomány számára fontos kérdéseket vetett fel. Az 1885-ben Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia kiadásában megjelent mű a …
Tovább a műhöz
Magyarországon 1966-ban kezdte meg a tüdőgyógyászati hálózat a tüdőrák elleni szervezett küzdelmet. A 8 év alatt elért eredmények figyelemreméltóak :
1. Az operált betegek száma az említett idő alatt csaknem háromszorosára emelkedett. 2. A resection átesett tüdőrákos betegek gyógyeredménye eléri a nemzetközi színvonalat. Ungár és mások statisztikái szerint az 5 éves túlélés kb. 33%-ra emelkedett. 3. A műtéti kezelés kiterjedtebb és eredményes alkalmazása legjobban a tüdőrákos betegek prevalenciájában tükröződik. Állandóan emelkedik az élő tüdőrákosok között azoknak az arányszáma, akik re-
sectión estek át és 1973-ban ez az arány megközelítette az 50%-ot. Az említett eredmények ellenére a tüdőrák prognózisa ma Magyarországon alig javult. Ma Magyarországon - a nemzetközi adatoknak megfelelően - 10 tüdőrákos beteg közül 9 a diagnózis felállításától kezdve egy éven belül meghal.
A tüdőrák prognózisának javítására történt erőfeszítések és a szerény eredmények közötti eltérés alapján a nemzetközi szakirodalomban és a hazai
orvosi közvéleményben is gyakran jelentős pesszimizmussal találkozunk. Számos szerző képviseli azt az álláspontot, hogy a tüdőrák rossz prognózisa
a betegség természetéből adódik és mindaddig, amíg a műtét mellett egyéb hatásos gyógyítási módszerek nem állnak rendelkezésre, komolyabb javu-
lásban nem is …
Tovább a műhöz
A Janus Pannonius Egyetemi Kiadó először 1991-ben jelentette meg a szerző "Vállalati tőkefinanszírozás" című munkáját. Az a kötet a vállalati tőkegazdálkodás alapvető fejezeteit tekintette át. Többek között szó volt benne a tőkeköltségvetés készítés alapjairól, a tőkeértékelési eljárásokról, a
kockázat és megtérülés kapcsolatairól, a működési és finanszírozási áttételről, valamint a forgótőkegazdálkodás alapelemeiről. A most közreadott munka az előző kötet folytatása. Az ott tárgyalt alapismeretekre támaszkodva a vállalati tőkefinanszírozás olyan fejezeteit tárgyalja, amelyek elengedhetetlenül fontosak a tőkeberuházási és finanszírozási döntések megalapozásához. A szerző kifejezett szándéka volt olyan témakörök bemutatása, amelyek megértéséhez és alkalmazásához a korábbi kötet ismeretei előfeltételként szolgálnak. Az újabb fejezetek ráépülése a korábbiakra a könnyebb tanulhatóságot is célozza. E kötet a vállalati tőkefínanszírozás gondolatvilágában inkább az elméleti alapvetést segíti, bizonyos fejezeteiben azonban a gyakorlati megfontolások dominálnak. A tananyag olyan oktatási koncepció kereteibe illeszkedik, ahol a tantárgyi előadás, s természetesen a gyakorlat, is az alkalmazás problémáira koncentrálhat. A tőkegazdálkodás témakörében írt újabb kötet először bemutatja a tőkeberuházási és finanszírozási döntések …
Tovább a műhöz
Ez az anyag a JPTE Közgazdaságtudományi Karán, a Vállalati Gazdaságtan és Számvitel Tanszék által a kilencvenes évek eleje óta folyó „Vállalati tőkefinanszírozás” témájú kurzusokon elhangzott ismeretek alkalmazására épül. Az az olvasó, aki kezébe veszi ezt az anyagot ellenőrizheti problémamegoldó képességét a közölt témán. Mindazon olvasóknak ajánlható ez az anyag, akik gazdálkodási diplomát nyújtó graduális és posztgraduális képzésben részt vesznek. A példatárban előforduló jelölések magyarázatát közvetlenül a bevezető rész után ismertetjük. Csatoltunk az anyaghoz olyan rövid magyarázatokat is, amelyek a „Corporate Finance”, mind elméleti, mind praxis oldalához tartozó fogalmakat, definíciókat tartalmaznak. Itt figyelembe vettük a hazai sajátosságokat is. Ezen kívül még csatoltunk az anyaghoz egy függeléket is, amely a különböző kamatszámítási esetekhez nyújt segítséget a közreadott feladatok megoldásakor. Tíz részre osztottuk a megoldásra váró feladatokat. Minden egyes feladatcsoporton belül vannak olyanok, melyek megoldását közreadjuk, illetve olyanok, melyek megoldását nem közöljük. Az első feladatcsoport a pénz időértékével foglalkozik. Ez a rész olyan eszközöket mutat be, amelyek segítségével összehasonlíthatók és konvertálhatók a különböző időpontokban felmerülő pénzáramok. A második feladatcsoport a pénzügyi tervezés-elemzés …
Tovább a műhöz
Az e kötettel közreadott "Tőkefmanszírozási számítások" című anyag folytatása a korábban megjelent "Vállalati tőkefinanszírozás" és a "Tőkeberuházási és finanszírozási döntések" c. tananyagnak. A vállalati finanszírozás tárgykörében íródott könyvek felölelik a vállalati befektetések alapösszefüggéseit, meghatározó súlyt adva az elméleti ismereteknek A tőkefinanszírozási témakörök könnyebb értése és feldolgozása szükségessé tette egy olyan tananyag kidolgozását, amely a számításokra, példaszerű illusztrációkra támaszkodva közelebb visz a befektetési döntéshozatal világához. A "Tőkefinanszírozási számításokéban az elméleti ismeretek mérsékeltebb súlyával szemben kisebb példáktól egybefüggő döntési esetek bemutatásáig sokféle számítási
változat megtalálható. E könyvben egyrészt olyan számítások szerepelnek, amelyek elméleti alapjait a korábbi anyagok tárgyalják, másrészt bekerültek olyan fejezetek is, amelyek az előző anyagokban még nem kaptak helyet. Ilyen új tárgykörnek tekinthető a beruházási projektek kockázati analízise, a tőkeadagolás, illetve a tőkeköltség számítása. A három anyag szoros tartalmi kapcsolata avval magyarázható, hogy meg-megújuló kísérletekkel törekednünk kell a vállalati tőkefinanszírozási terület lehető legteljesebb lefedésére. E gyors fejlődésben levő szakterületen gyakran tapasztalható egy-egy …
Tovább a műhöz
A Vállalati Finanszírozási gyakorlatok című tananyag a Közgazdaságtudományi Kar Vállalati Gazdaságtan és Számvitel Tanszékén készült. A kötetben foglalt példák és gyakorlatok az önálló tanulás segítését szolgálják. A tizenkét fejezetbe foglalt példaanyag megértése és használata feltételezi a vállalati finanszírozás témakörében íródott és korábban megjelent tankönyvek anyagának ismeretét. Ezek között említhető Bélyácz Iván: Vállalati tőkefinanszírozás, Tőkeberuházási és finanszírozási valamint Tőkefinanszírozási számítások című könyve továbbá Ulbert József: Vállalat-értékelés és Értékpapír-értékelés című anyaga. A példa- és gyakorlat anyag fejezetei lényegében követik az említett tankönyvek tartalmi szerkezetét, valamint a Vállalati finanszírozás című tantárgy előadásainak menetét. Az első fejezetben a kamatszámítás, a diszkontálás és a járadékszámítás, a másodikban a kockázat és megtérülés gyakorló példái találhatók. A harmadik fejezet a forgótőke-gazdálkodás gyakorlati példáit, a negyedik a pénzügyi mutatók elemzését tartalmazza. Az ötödik rész a vállalati tőke-költségvetés számítási módszereivel ismertet meg, a hatodik pedig a befektetések értékelésére ad számos példákat. A hetedik és nyolcadik fejezet foglalja össze a befektetési portfoliók és a CAPM modell gyakorló példáit. A kilencedik rész a …
Tovább a műhöz
Petrik Géza nagy bibliográfiai életművének utolsó monumentuma a „Magyar Könyvészet (Bibliographia Hungarica)” 1901—1910. évi ciklusa volt, mely a jelzett évkörben megjelent magyar könyvek, hírlapok és folyóiratok, továbbá atlaszok és térképek összeállítását tartalmazta. A két terjedelmes kötetet (757, ill. 928 p.) szintén a Magyar Könyvkereskedők Egyesülete adta ki, ezúttal is a Magyar Tudományos Akadémia támogatásával. A tárgyszavas mutató — az első világháború és az azt követő anyagi, gazdasági nehézségek miatt — sajnos, már nem láthatott napvilágot. Mielőtt e kötetek tudomány történeti jelentőségét elemeznénk, szokásunkhoz híven — bevezetőül — jegyezzük fel Petrik neve mellé a további közreműködőket: az 1917. január elején kelt előszó szerint Izák János és Márton Kálmán voltak az anyaggyűjtő és technikai munkatársak, majd a 2. kötet 15—22. füzeteinek társszerzője az ismert magyar bibliográfus, Barcza Imre volt. Miért kellett Barcza Imrének, mint társ-szerkesztőnek jegyeznie e nagy munka utolsó füzeteit? A kiadást gondozó Országos Széchényi Könyvtár ma dolgozó bibliográfusa: itt egy percre csendben leteszik a tollat és emlékeznek a magyar nemzeti bibliográfia történetének egyik legnagyobb egyéniségére, Petrik Gézára: a kiváló tudós és könyvismerő 1925-ben, 80 éves korában meghalt, s utolsó nagy műve második kötetének utolsó …
Tovább a műhöz
Különgyűjtemények
A gyűjtemény a Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetem 1914-1950 közötti működésének pozsonyi, budapesti és pécsi időszakának anyagait tartalmazza.
A gyűjteményhez
Berde Károly (1891–1971) bőrgyógyász, egyetemi professzor szakmai munkássága három egyetemhez kötődik. Az első világháború alatt csapatorvosként tevékenykedett a galíciai és tiroli hadszíntéren, az itt átélt élményeket 30 naplóban örökítette meg. A háború után a szegedi egyetem bőrgyógyászati klinikáján dolgozott Poór Ferenc mellett. Ő felügyelte az új klinika építési munkálatait. Első tudományos kutatásai és dolgozatai is erre az időszakra esnek: tanulmányozta a szifilisz kezelési lehetőségeit, a fertőző gombás megbetegedéseket. 1930-tól vette át a pécsi Erzsébet Tudományegyetem bőrklinikájának igazgatását. A klinika továbbfejlesztése mellett ekkor születnek meg főbb művei, a Magyar nép dermatológiája című népi orvoslással foglalkozó kötet, illetve tankönyve Bőr- és nemibetegségek címmel. 1940-től ismét a kolozsvári klinikán tevékenykedik, ahol kétszer is az orvostudományi kar dékánjává választják. Nevéhez fűződik a Erdélyi Múzeum Egyesület Orvostudományi Szakosztályának újjászervezése. Gyűjteményünkben tudományos munkái, tanulmányai és könyvei mellett ismeretterjesztő előadásainak írott változata, illetve felvilágosító jellegű cikkei is helyet kaptak.
A gyűjteményhez
A Klimo Könyvtár és az Egyetemi Könyvtár hosszú múltú fennállása alatt számos páratlan értékkel bíró alkotás született. Gyűjteményünkben megtalálhatók a két könyvtár történetében kiemelkedő szerepet betöltő kutatók, munkatársak művei, korábbi konferenciák anyagai, katalógusok, egyetemtörténeti kiadványok. Összeállításunk fő részét képezi a Pécsi Erzsébet Tudományegyetem Könyvtára által 1931-1954 között megjelentetett többrészes közleménysorozat, amely a könyvtár működésének bő két évtizedébe ad bepillantást az olvasónak.
A gyűjteményhez
A Klimo Könyvtár termeiben rendezett A bécsi klasszikától a „Vasparipa csárdásig” – Litografált címlapok, kottaritkaságok a Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetem könyvtárának kottagyűjteményében című kiállításon bemutatott kották digitalizált változatai találhatók meg különgyűjteményünkben.Az Erzsébet Tudományegyetem könyvtárát a beszerzéseken túl jelentős
magánadományok is bővítették. A kiállításban látható kották
többsége Ambrozovics Dezső és felesége, valamint a Latinovits-Horthy
család ajándékaként kerültek a gyűjteménybe. A gyűjtemény a könyvtár kottaállományán belül különleges
helyet foglal el a Művészeti Kar Könyvtárában. E kották az egyetem történetiségét tekintve bizonyosan
nem tartoznak a legfontosabb dokumentumok közé, ugyanakkor az egyetemi
emlékezet számára, annak művelődéstörténetileg, zenetörténetileg is
gazdag színfoltjai lehetnek.
Az 525 kottából álló gyűjtemény egy különlegesen izgalmas időutazásra
hív a zenetörténet évszázadaiba: különösképp a klasszicizmusba,
romantikába, illetve a későromantikába. A kották hű képet adnak a kor
legkedveltebb zenei műfajairól, a 19. század végének, 20. század
elejének ízlésvilágáról. A zenetörténet ma is tisztelt nagy mesterei
mellett egy-egy műfajon belül, így olyan szerzőkkel is találkozhatunk,
akiket ma már alig, vagy egyáltalán …
A gyűjteményhez
Ebben a gyűjteményben a Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont által kiadott könyvek digitalizált változatai, illetve e-könyvei találhatóak, melyek írói és szerkesztői egykori és jelenlegi könyvtári dolgozók. A sokszínű témaköröket érintő tanulmányok, monográfiák és kiállításkatalógusok mellett helyet kapnak a kutatást segítő tananyagok, konferenciakötetek, valamint a könyvtár történetét és mérföldköveit bemutató művek is.Ezen az oldalon gyűjtjük össze azokat a segédleteinket is, amelyek egyetemünk oktatóinak és hallgatóinak nyújthatnak segítséget a tanuláshoz, tanításhoz és kutatáshoz.Korábbi egyetemi könyvtári rendezvények (például: Könyvtári Éjszaka a Tudásközpontban, Tudomány Ünnepe a Tudásközpontban) előadásai is megtalálhatóak a felületen videókönyvek formájában.
A gyűjteményhez