A zichi és vásonkeői gróf Zichy-család idősb ágának okmánytára = Codex diplomaticus domus senioris comitum Zichy de Zich et Vasonkeő (12/2.)
Szerkesztők: Nagy Imre; Nagy Iván; Véghely DezsőCím: A zichi és vásonkeői gróf Zichy-család idősb ágának okmánytára = Codex diplomaticus domus senioris comitum Zichy de Zich et Vasonkeő (12/2.)
Megjelenési adatok: Magyar Történelmi Társulat, Pest, 1872.
Codexünk második kötetet veszi íme a szíves olvasó, I. Károly király uralkodásának utolsó és I. Lajos király uralkodásának első évétől, tehát 1342-től kezdve 1355. évig, 14 évről 478. okmányt foglal az magában; mi e levéltár roppant gazdagságát eléggé tanusítja. E kötet megkésést szabadon némi részben a másolás körül fölmerült nehézségekkel, s nyomdászunk helyiségének változásával mentenünk. Azon igéretünket, hogy ezúttal az eddigelé megjelent két kötet okmányainak bővebb ismertetését adandjuk, szívesen beváltanók; azonban, hogy az 1355. évet befejezhessük – mely feles számu okmányokat adott, – már amugy is túl mentünk a könyv kiszabott terjedelmén; ismereteésünk tehát hosszura nem nyulhatván, csak némely közérdekü okmányok adatairól s néhány nevezetesebb családról szólhatunk általános körvonalakban. Az első kötetben Árpádkori okmány 113. a II. kötötben a 23-ik okmányban átírva egy, összesen tehát 114 közöltetik és pedig egy okmány a Xl-ik, egy a XII-ik, a többi, úgymint 112 a XIII-ik századokból. Anjoukori okmány 1355-ik évig a két kötetben összesen 957. közöltetik.
Az I. köt. első okmánya mindjárt a bátai monostor régiségéről tesz tanúságot. Eddigelé a bátai Szent Mihályról nevezett convent legrégibb adatául XII. Benedek pápának 1337. kelt bulláját ismertük, mely szintén említi, hogy e conventet szent László király alapította. Codexünk erre nézve már bővebb világot vet, s az alapítás évét is u. m. 1093. meghatározza. A bátai convent apátjaival s birtokviszonyaira vonatkozó okmányokkal köteteinkben többször fogunk találkozni; e conventröl a levéltár érdekes adatokat tartalmaz. Báta helység mint tudjuk Tolna vármegyében fekszik, túl a Duuán nem messze terült el Báthmonostor, a bátai convent leánygyülekezete. Attól nyerte a báthmonostori Tőttős család előnevét. Codexűnk szerint a bátai apátoknak a család ősével Becsei Imrével és fiaival többször összeütközése volt, a mohácsi vész után alkalmasint e család által a convent okmányai is elfoglaltattak; s igy kerülhettek azok a báthmonostori Tőttősök iratai közé. Az I köt. 2-ik sz. a. okmányában a mechesi vagyis meszesi monostorral találkozunk. Fejér György Cod. Diplomaticusában, ha bár hiányosan közölte már ezen okmányt, s ezután veszi föl Czinár Mór ezen kolostort Monasterologiájában.
Kategóriák: Adattár
Tárgyszavak: Családtörténet, Okmánytár, Zichy nemzetség, Oklevélgyűjtemény
Formátum: OCR szöveg
Típus: könyv
Tárgyszavak: Családtörténet, Okmánytár, Zichy nemzetség, Oklevélgyűjtemény
Formátum: OCR szöveg
Típus: könyv
Share
Tweet